دبیر مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، فرابخشی‌ترین وزارتخانه کشور است

حسین میرزائی با بیان این که وزارت علوم قوه عاقله کشور و فرابخشی‌ترین وزارتخانه دولت است، ابراز امیدواری کرد که در دولت جدید وزارت علوم بتواند بیش از پیش در جایگاه واقعی و فرابخشی خود قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی و دبیرخانه مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور، دکتر حسین میرزائی که ۱۳ شهریور در آیین تکریم و معارفه قائم مقام وزیر و رؤسای سابق و جدید مرکز هیئت ‌های امنا و ممیزه و مشاور وزیر در این حوزه سخن می‌گفت با تبریک انتخاب و انتصاب دکتر زلفی گل به سمت وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: امیدوارم با حسن انتخاب صورت گرفته، وزارت علوم در امتداد زحمات وزرای محترم پیشین در موقعیت کلیدی و اصلی خود بدرخشد.

دبیر مجمع پژوهشگاه‌های ملی خاطر نشان کرد در سه دهه اخیر در حوزه پژوهش و در دهه اخیر حوزه فناوری ایجاد پژوهشگاه‌های بزرگ و پارک های علم و فناوری گسترش یافته اما این مساله گاه در مجلس و دولت مورد غفلت‌است و به نمایندگی از روسای پژوهشگاه های کشور درخواست دارم که این مسأله مورد تاکید قرار گرفته و در سیاست‌گذاری‌ها به آن توجه ویژه ای شود.

ريیس موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی تصریح کرد: استقلال دانشگاه و آزادی آکادمیک در کلیه مراکز علمی از جمله آرمان‌های اصلی ما است و شکل‌گیری هیات های امنا بر همین اساس بوده و از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. هیئت‌های امنا و ممیزه به ترتیب مغز و قلب نظام آموزش عالی کشور هستند و نظام مدیریتی و نظام تحول آموزش عالی در آنجا رقم میخورد و لذا بهتر از بنده میدانید ، این مرکز که ریاستش را دکتر سلیمانی بر عهده گرفته اند مهمترین رکن وزارت است و امیدواریم در دوره وزارت جنابعالی و مسئولیتی که برعهده دکتر سلیمانی و دکتر بیات گذاشته شده است وزارت علوم بتواند در جایگاه اساسی خود قرار بگیرد.

دکتر میرزائی تصریح کرد: وزارت علوم از باب این که قوه عاقله کشور است این شأن را دارد که در تمام امور مطرح در هیات دولت اظهار نظر کارشناسی کند لذا جایگاه وزیر علوم در هیات دولت جایگاه رفیعی خواهد بود و متأسفانه وزارت علوم نیز اغلب بخشی دیده شده در حالی که وزارت علوم فرابخشی ترین وزارتخانه کشور است. امیدوارم در این دوره وزارت علوم بتواند بیش از پیش در این جایگاه قرار بگیرد.
وی در ادامه با تقدیر از دکتر باقری قائم مقام پیشین وزیر علوم و رییس سابق دفتر هیات های امنا و ممیزه گفت: دکتر باقری، هفت سال ریاست دانشگاه فردوسی مشهد و شش سال، ریاست مرکز هیات امنا و ممیزه و چهار سال قائم مقامی وزیر علوم را برعهده داشتند که حاصل آن اشراف بی نظیری است که به تمام ساحتهای مربوطه آموزش عالی داشتند. البته بخشی از آن به سابقه رئیس دانشگاه بودن ایشان بر میگردد که خوشبختانه دکتر زلفی گل وزیر محترم علوم هم از آن برخوردار بوده اند. حضور دکتر باقری در جلسات هیئت امنا بسیار درس آموز بود و چون ریاست مرکز هیات امنا شأنی است که در تمام هیئت امناها حضور رسمی و جدی و راهبری دارد اشراف بر تمام حوزه ها و مراکز در علوم متفاوت داشتند که زبانزد بود.از اولین جلسه حضورشان در جلسات هیئت امنا تاکید داشتند که امور جاری در کمیسیون دائمی پیگیری خواهد شد و بیش از چهار پنجم جلسه صرف بحث‌های محتوایی شود و تکریمی که در جلسه از اعضای هیئت امنا می‌کردند بسیار برای ما آموزنده بود.


رییس مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی خاطرنشان کرد: جلسات هیئت امنا یکی دو بار در سال برگزار می‌شود ولی از سنگین‌ترین جلسات است که انرژی زیادی از ما می گیرد و در عین حال انرژی زیادی می دهد و دکتر باقری در آن نقش اساسی داشتند و مدیریت و پرکاری وخصایص مثبت ایشان هیچ وقت فراموشمان نخواهد شد.
وی افزود:به دکتر سلیمانی نیز تبریک میگویم که خود از خانواده بزرگ آموزش عالی هستند و سالها در ریاست سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران و معاونت دانشجویی وزارت عتف و در شئون دیگر دانشگاهی خدمات برجسته ای داشته اند اگرچه در دو دهه ای گذشته که در کسوت وزیر ارتباطات و نمایندگی مجلس خدمت کرده اند، سوابق پیشین را زیر سایه برده است ولی ایشان از مدیران خدوم آموزش عالی هستند که در واقع دوباره به اصل خود برگشته اند و دکتر بیات نیز که در همین حوزه در کنار ایشان هستند از مدیران و دانشمندان جوان کشور هستند و وجودشان در این کار بسیار مغتنم خواهد بود.

میرزائی در ادامه با ابراز امیدواری نسبت به این که بشود با گفتگو با دستگاههای مربوطه و ماده یک قانون احکام دائمی برنامه های توسعه که رکن و اساس هیات امنا ها را شکل می دهد همواره مورد احترام بوده و اجرا شود ، اظهار داشت: متاسفانه گاه در انجام برخی بدیهیات عقلی در کشور دچار مشکل هستیم و با بی توجهی که به این ماده قانونی ، عملا اختیارات وزارت علوم نادیده گرفته میشود و لازم است با قوه قضايیه به خصوص سازمان بازرسی و در قوه مقننه با دیوان محاسبات تعامل بیشتری صورت گرفته و اجرای این ماده مورد پذیرش همگان واقع شود و این ماده که از افتخارات قانونگذاری کشور و همان استقلال نظام آموزش عالی ذیل اسناد بالادستی است مورد توجه بیشتر واقع شود. این ماده با توجه به اختیارات وسیعی که می دهد باعث میشود وزارت علوم ، وزارت علوم واقعی شود و بتواند این وزارت را در خدمت جامعه و کشور باشد.

وی در پایان با اشاره به این شعر از صائب تبریزی که «عید رمضان آمد و ماه رمضان رفت/ صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت» اظهار داشت: برای دکتر باقری در هر جایگاهی که قرار می‌گیرند و برای دکتر سلیمانی و دکتر بیات در این مرکز و حوزه که مسئولیت پذیرفتند آرزوی توفیق دارم و برای وزیر علوم دوره باشکوهی را آرزو می کنم.

 

دسته بندی: اخباراخبار علمیتازه‌ها

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *