جست‌و‌جوی همه منابع

پیر بوردیو و میدان دانشگاهی در دو جلد منتشر شد

به گزارش روابط عمومی پژهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، کتاب پیر بوردیو و میدان دانشگاهی تالیف و ترجمه دکتر ناصر فکوهی استاد انسان شناسی دانشگاه تهران به همت پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم منتشر و روانه بازار نشر شد.

این کتاب در دو جلد با عناوین فرعی «دانش و دانشگاه» و «کاربردهای اجتماعی دانش» با شمارگان هزار جلد زمستان ۱۳۹۶ منتشر شد. جلد نخست این کتاب شامل دو بخش به شرح زیر است؛

بخش نخست جلد اول این کتاب با عنوان درس­گفتاری دربارۀ دانش و دانشگاه در دیدگاه بوردیو است که خود شامل مطالب با عناوین زیر است:

ساخت­‌زدایی؛ هم نظریه، هم روش، دُکسا در برابر جامعه ،آنچه در «میدان» می­‌گذرد، بدیهیت علمی، دانشِ مبارزات در مبارزاتِ دانش، نظام تحلیلی، شایسته­ سالاری یا بازتولید نابرابری، فرایند طبیعی کردن فرهنگ،جامعۀ مدرن و نظام‌هایش، میدان و سرمایه در گفتمان دانشگاهی، بازتابندگی، باز هم ملاحظاتی در روش، نظام­‌های علمی و بازتولید قدرت، علوم انسانی و علوم طبیعی، عینی کردن مشارکت، نتیجه‌گیری

بخش دوم این کتاب با عنوان «سخنرانی، جستارها و گفت­‌وگوهایی از او دربارۀ بوردیو» است که خود نیز شامل مطالب زیر است:

پرسمان دانش و روشنفکری: ناصر فکوهی، دربارۀ بنیان‌های اندیشۀ بوردیو، گفت­‌وگو با ناصر فکوهی ، آیا جامعه‌­شناسی علم است؟ گفت‌­وگو با پیر تولییه، سخنرانی بوردیو در دانشکدۀ علوم سیاسی بوردو، دانشگاه‌­ها: پادشاهان برهنه، گفت‌وگو با دیدیه اریبون، همه­ چیز اجتماعی است، گفت‌­وگو با پیر مارک بیازی، دربارۀ جامعه­‌شناسی هنری رزمی است، گفت­‌وگو با پیر کارل، پیوست: متن کامل گفتار سناریوی جامعه شناسی هنری رزمی است.

در پایان این کتاب هم کتابنامه پیر بوردیو به فارسی، نمایۀ موضوعی  و نمایۀ اشخاص، نهاد‌ها، آثار، مکان‌ها را مشاهده می‌کنید.

این کتاب توسط پيوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و به قیمت ۱۴۰۰۰ تومان منتشر شد.

جلد دوم این کتاب با عنوان فرعی «کاربردهای اجتماعی دانش» در چهار بخش و یک پیوست به موضوعات زیر می پردازد.

بخش اول:  کاربردهای اجتماعی دانش: برای یک جامعه‌شناسی بالینی علم

در این بخش به موضاعات زیر می پردازد: میدان‌ها به مثابه خُرده‌کیهان‌های نسبتا خودمختار، ویژگی‌های میدان‌های علمی، دوگونه سرمایه علمی، فضای نقطه‌نظر‌ها، موقعیت خاص انستیتو ملی پژوهش‌های آگرونومیک، فراتر رفتن از ابعاد سطحی و  آنتینومی‌ها، چند گزاره هنجارمند، یک گِرّوش گروهی، بحث

بخش دوم : جستارها و گفت‌گو‌هایی از بوردیو

در این بخش موضوعات: سانسور، مردان تصمیم می گیرند، زنان  کنار می نشینند، جوانی واژه‌ای بیش نیست، خنده تلخ: گفتگوی پیر بوردیو و گونتر گراس، من کیستم؟: گفتگوی بوردیو با ایزابل گراو، همیشه جای یک سبیل خالی است! به چشم می‌خورد.

عنوان بخش سوم: «دو جُستار درباره نظریه بازتولید در مدرسه و دانشگاه» است که به موضوعات؛ درباره «وارثان، دانشجویان و فرهنگ»/ مارتین فورنیه،بوردیو و مدرسه: شکست فراینده دموکراتیزاسیون / ونسان تروژه اختصاص داده شده است.

بخش چهارم: جستارها و گفتگوهایی درباره بوردیو اثر ناصر فکوهی است که شامل مطالب زیر است:

چشم‌اندازهای نظری بوردیو، اینجا یک میدان است: درباره نظریه هنر، مفهوم سرمایه در اندیشه بوردیو، بوردیو و سقوط سیاست، بازتولید اشرافیت دولتی، بوردیو و جهانی شدن، نقد دیدگاه های رسانه‌ای بوردیو: روشنفکر فوری نباشیم، درباره «تمایز».

پیوست این جلد با عنوان: افشای واقعیت: گفت‌گوهای پیر بوردیو با جامعه شناسان به همت  بهناز خسروی به فارسی ترجمه شده است. که شامل: گفت‌گو با  رژه شارتیه، گفت‌گو با لوک بولتانسکی، گفت‌وگو با ناتالی هنیک و گفت‌وگو با برنار لاهیر است.

جلد دوم این کتاب با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و به قیمت ۱۸۰۰۰ تومان به همت پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم روانه بازار نشر شده است.