جست‌و‌جوی همه منابع

کتاب«دانشگاه‌ها در قرون وسطی» منتشر شد

به گزارش روابط  عمومی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رضا ماحوزی؛ کتاب «دانشگاه‌ها در قرون وسطی» به قلم ژاک ورژه که زمستان ۱۳۸۶ با ترجمه امیر رضایی توسط پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی منتشر و روانه بازار شده است، در نوع خود یکی از بهترین کتاب‌های موجود به زبان فارسی برای خوانش تاریخ اجتماعی دانشگاه‌های اروپا در سه قرن نخست (قرون سیزده تا پایان پانزده میلادی) است.

این کتاب ضمن بازخوانی علل تاریخی تاسیس دانشگاه‌های اولیه‌ای چون بلون در ایتالیا و پاریس و تولوز در فرانسه و آکسفورد و کمبریج در انگلستان و پس از آن دانشگاه‌های مناطقی چون آلمان و چک و اسپانیا و غیره، دو دوره تاریخی چرخش دانشگاه‌ها به سمت پاپ و پس از آن به سوی امپراتور روم را متذکر شده است تا دلایل متعدد «عدم استقلال» دانشگاه‌ها در آن سه قرن را نشان دهد.

به گفته مولف از میان چهار دانشکده الهیات، طب، حقوق و صنایع، در دوره نخست دانشکده الهیات داعیه‌دار هویت دانشگاه و اعتبار و شکوه آن بود، اما در دوره دوم که امپراتور روم به گسترش اختیارات و حدود قانونی حکومت خود نظر داشت، دانشکده حقوق این نقش را ایفا می کرد. این برجستگی در دوره دوم که به تاسیس دانشگاه‌های بیشتر و افزایش چند صد برابری فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها منجر شد، زمینه لازم را برای تضعیف موقعیت کلیسا، رشد نظام‌های سیاسی لائیک و مستقل از کلیسا و به تبع آن رشد اندیشه‌های اومانیستی در پایان قرن پانزدهم میلادی را فراهم آورد.

این کتاب به جای داوری‌های معمول و کلیشه‌ای مبنی بر زوال دانشگاه‌ها و یا سرسپردگی تام و …، به کارکردهای اجتماعی دانشگاه‌ها و نقش آن ها در جابجایی قدرت‌های بزرگ سیاسی و اقتصادی پرداخته است. همچنین در این کتاب نسبت دانشگاه‌ها و مدارس عالی وابسته به دانشگاه‌ها، دعوای مندین‌ها و استادان لائیک و کشیش آزاد در دانشگاه‌ها و حمایت معنوی و مداخله‌گرایانه پاپ و حتی امپراتور به نفع مندین‌ها و به تبع آن قهر استادان و دانشجویان و عزیمت به شهرهای دیگر و تاسیس دانشگاه‌های جدید، تغییر مذاق و روحیه پارسامنشانه اولیه دانشگاه‌ها و رفتن به سمت اشرافیت در جلوه‌هایی چون معماری، سبک آموزش، تعریف مناسک جدید، اعطای القابی چون شوالیه و نحوه پوشش، رواج نام‌گرایی در دانشگاه‌ها و فراهم شدن زمینه تجربه‌گرایی و سقوط نظام عقلی مدرسی و ده‌ها موضوع دیگر به شایستگی مورد اشاره و تحلیل قرار گرفته است تا خواننده با مطالعه این ۲۷۰ صفحه، به سهولت به تصویری از تاریخ اجتماعی دانشگاه‌ها در قرون وسطی دست یابد.

وزن بسیار کم کتاب در کنار حروف چینی مناسب و مجموعاً شمایل جذاب، این کتاب را به یکی از آثار ممتاز حوزه دانشگاه پژوهی تبدیل کرده است.

علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به این مراکز فروش این کتاب را تهیه کنند؛
دفتر فروش پژوهشکده: خیابان پاسداران، خیابان شهید مومن‌نژاد (گلستان اول)، شماره ۱۲۴، تلفن: ۲۲۵۷۰۷۷۷، ۲۲۵۷۰۶۶۶، داخلی ۲۰۹
انتشارات بازرگانی (کتاب مهربان): تهران، خیابان انقلاب، روبه‌روی سینما بهمن، جنب انتشارات آگاه، تلفن: ۶۶۴۶۳۱۰۲
انتشارات آگاه: تهران، خیابان انقلاب، نرسیده به بازارچه کتاب، تلفن: ۶۶۴۰۹۳۲
انتشارات مولی: تهران، خیابان انقلاب، نرسیده به میدان انقلاب، شماره ۱۱۵۸، تلفن: ۶۶۴۰۹۲۴۳
کتابفروشی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران: تهران، پل گیشا، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، تلفن: ۶۱۱۱۷۹۵۲