جست‌و‌جوی همه منابع

دانشگاه، هویت و سیاست زندگی زنان

دانشگاه امروزی در اثر چرخش‌های فرهنگی، اجتماعی و فناوری‌ در عصر حاضر دستخوش تغییراتی شده و این تغییرات موجب ظهور مفاهیم تازه‌‎ای در مطالعات آموزش‌ عالی، علم و فناوری گردیده است.

در این بستر جهانی، در سال‌های اخیر مطالعات فرهنگی و اجتماعی آموزش‌ عالی، علم و فناوری نه تنها مورد توجه واقع شده بلکه در نظام شناخت و آینده‌نگری آموزش‌ عالی اهمیت محوری پیدا کرده‌است. فهم چالش‌های پیش روی آموزش عالی و انتظارات از آن با تکیه بر مولفه های درونی و بیرونی نظام علم، وضعیت فعلی و آینده‌نگری تعاملات میان دانشگاه و محیط پیرامون به مدد مطالعات فرهنگی و اجتماعی را ممکن می‌نماید.

همچنین در شرایط دو دهه اخیر در جامعه ایران و توسعه زیاد مراکز آموزش عالی، تقاضا و رقابت برای حضور زنان در دانشگاه، فرصت حضور و مشارکت اجتماعی آن‌ها را افزایش داده و با حضور زنان در مراکز دانشگاهی و شغلی، که در اغلب موارد با نقش‌های مادری و همسری در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، بسترهای جدیدی برای ایفای نقش و برساخت هویت زنان شکل گرفته است. موقعیت‌های چند وجهی که در قالب چند نقش متفاوت و گاه متضاد توانسته تصویر جدید و تیپ‌های هویتی جدیدی از زنان را شکل دهد.

کتاب «دانشگاه، هویت و سیاست زندگی زنان» در این راستا تلاش کرده که در قالب شش بخش مختلف، ابعاد هویت زنانی که همزمان دارای چند نقش همسری، مادری، کارمندی و دانشجویی هستند را مورد بررسی قرار دهد. این کتاب به مسئله سیاست زندگی و پرسش هویتی این زنان پاسخ می­‌دهد و فرایندی از برساخت خلاقانه هویت این زنان از خلال تجارب و فضاهای جدید را در هویت چندلایه آنها ترسیم می‌­کند. این کتاب روایتی از تصویر نهایی هویت زنانه همراه با چالش‌­ها و ماجراجویی­‌ها­ی آن در فضای فردی و اجتماعی است.

 

بخش‌های ۵ گانه این کتاب به شناخت موضوعات زیر می‌پردازد:

بخش اول: شناخت انگیزه‌های زنان و نقش آن‌ها در تحولات هویتی

در بخش اول این کتاب به بررسی ماهیت تمایلات و انگیزه‌­های زنان از تجربه نقش‌های همزمان از منظر زنان پرداخته شده و بررسی منابع انگیزه‌بخش و به تبع آن نحوه انتخاب این نقش‌های همزمان در ابعاد مختلف بررسی شده‌است. دراین بخش سعی شده با تاکید بر بخشی از فرایند برساخت اجتماعی هویت، نقاط آغازین این فرایند زیرعنوان “انگیزه ها و تمایلات زنان” مورد بررسی قرار گیرد. در یک تحلیل ساختاری این موضوع را در دو سطح نظری-تبیینی و تجربی-تفسیری بررسی کرده تا در این راستا الگویی از فرایند انگیزش زنان مورد مطالعه ترسیم گردد. اشتغال زنان و آموزش عالی هم حاصل فرایندهای توسعه و تجدد هستند و هم بسترهایی برای برساخت تجربه تجدد و هم انسان مدرن شدن، بر همین اساس زنان وقتی وارد این عرصه های جدید می‌شوند، عملا انگیزش و تجربه ای را نشان می‌دهند که می توان آن را ذیل تجربه زنانه از تجدد قرار داد و در این مطالعه نیز بر آن تاکید شده‌است.

 

بخش دوم: شناخت و بررسی نوع تعاملات زنان در فرآیند تحول و هویت یابی

فرصت‌های آموزش برابر برای زنان در شرایط فعلی منجر به نقش های متعددی شده و بدنبال این امر، زنان مجبور به حضور و تعامل در راستای ایفای نقش‌های خود هستند و این در حالی است که حضور آنها در نقش‌های اجتماعی، هیچ نسبتی از وظایف خانه‌داری و مراقبت از فرزندان را برای آنها کاهش نداده و اکنون با تعدد نقش، وظایف نقشی دیگر نیز تحت الزام‌های نقشی، آنها را در شرایط متفاوتی از قبل قرار داده‌است. زنان در این راستا همواره برای مدیریت این نقش‌­ها مشغول انجام تعاملات متعددی هستند و اغلب با تکیه بر توانمندی‌های فردی و اجتماعی خود سعی در مدیریت بهتر شرایط می‌کنند. این تعاملات بصورت مستمر می‌تواند تصویر هویتی جدیدی از زنان را نشان دهد. هدف این بخش از کتاب، بیان موقعیت تعاملی زنان در نقش‌های چندگانه ولایه های متعدد هویتی آنهاست. ترسیم تصویری از استراتژی‌های آشکار و پنهان و گاه مبهم زنان در تعارضات و چالش‌های حوزه خصوصی و عمومی و تلاشی در جهت به تصویر کشیدن جایگاه و موقعیت زنان، در انجام وظایف و مسئولیت‌های‌شان در مواقعی که خود تنها تعیین‌کننده شرایط خود نیستند.

 

بخش سوم:شناخت ایده آل‌های هویتی از منظر زنان و نقش آن ها در شکل دهی به هویت زنانه

زنان نیز به­ عنوان گروه‌های جمعیتی برای شکل بخشیدن به هویت خود از آرمان‌های مترتب بر گفتمان‌های موجود اجتماعی تبعیت می‌کنند و در دهه‌ها اخیر با حضور خود در نقش‌های متفاوت، لایه‌های هویتی متعددی را تجربه می‌کنند، آنها با دسترسی به منابع جامعه‌پذیری جدید همچون تحصیلات و اشتغال عموما بر اساس آرمان‌های فردی و اجتماعی خود دست به انتخاب زده و در یک فرایند تعاملی تصویر جدیدی از هویت را برای خود برساخت می‌کنند و همزمان با بازاندیشی در شرایط موجود خود، توقعات متعددی نسبت به آینده زندگی و سبک زندگی خود داشته و به دنبال صورت بندی جدیدی از هویت خود هستد. آنچه در این بخش از پژوهش به آن توجه و مورد سوال قرار گرفته، بررسی این موضوع است که زنان در طی فرایند برساخت هویت که نقطه شروع آن را تفکری ایده‌آل از زن موفق و خوب در جامعه می‌دانیم، چگونه دست به عمل زده و چه استراتژی‌هایی انتخاب می‌کنند و در نهایت جامعه شاهد تحقق چنین آرمان‌هایی در واقعیت هویت زنانه است یا خیر؟

 

بخش چهارم: پیامدهای تحول هویتی زنان در فرآیند هویت‌یابی

حضور گسترده زنان در آموزش عالی ایران، هم به مثابه یک رخداد اجتماعی و هم به مثابه یک مسئله اجتماعی در دهه اخیر در فضای سیاست­‌گذاری فرهنگی و آموزشی در دانشگاه‌ها، به شدت چالش‌برانگیز بوده‌است. اینکه تجربه زنانه دانشگاه چه ابعاد و پیامدهایی دارد، یکی از موضوعات کلیدی زنان در آمورش عالی،‌ ابعاد و پیامدهای هویتی این تجربه است. این نوشتار بر آن است که توصیفی از پیامدهای ناظر به انتخاب و کنش زنان در زندگی فردی و اجتماعی‌­شان پس از حضور در دانشگاه را نشان دهد.

 

بخش پنجم: پیامدهای این تحول بر ابعاد هویت معنوی و دینی زنان

در جامعه ایران یکی از منابع مهم هویت، نهاد دین است که به تبع آن، هویت دینی و معنوی هم لایه‌ای از هویت فردی و اجتماعی خواهد بود. یکی از عوامل تاثیر‌گذار بر تجربه هویتی زنانه، تجربیات دینی است. چارچوب مفهومی هویت دینی با استفاده از رویکرد فرایندی هویت و تاکید بر تاثیر متقابل کنش و ساختار، می تواند نشان دهنده تحولات نسبی و گاهی بنیادین در نگرش‌های دینی باشد.در واقع این بعد از هویت زنانه نیز مانند ابعاد و لایه‌های دیگر هویتی زنان دستخوش تغییر و تحول شده و آنها را در شرایط کنونی زندگی­‌شان دچار چالش نموده‌است؛ این امر در بخش پنجم مورد بررسی مبسوط قرار گرفته است.

 

بخش ششم: نتیجه­‌گیری

در این فصل به ارائه تصویری جامع و تفصیلی از یافته های پژوهش پرداخته شده‌است. به این منظور، این بخش شامل پنج قسمت عمده از یافته‌های پژوهش است که در مرحله نهایی این پنج بخش توانسته تصویری کلان از فرایند برساخت هویت زنان مورد مطالعه را نشان‌دهد.

 

مشخصات کتابشناسی؛

طیبی‌نیا، مهری،دانشگاه، هویت و سیاست زندگی (۱۳۹۶)، تهران: پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی