استاد منوچهر آشتیانی، جامعه‌شناس برجسته درگذشت

دکتر منوچهر آشتیانی، جامعه‌شناس برجسته، امروز پس از تحمل یک ‌دوره طولانی بیماری در ۹۰ سالگی درگذشت.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی، دکتر آشتیانی متولد ۱۹ مهر ۱۳۰۹ در سنگلج تهران، از پیشکسوتان فلسفه علوم اجتماعی در گذشت. وی که در سال ۱۹۷۱ از دوره دکتری دانشگاه هایدلبرگ فارغ‌التحصیل شد، از شاگردان کارل لویت و گادامر بود. وی خواهرزاده نیما یوشیج و از نوادگان میرزاحسن آشتیانی است.

کارل مارکس و جامعه‌شناسی شناخت، جامعه‌شناسی شناخت کارل مانهایم، ماکس وبر و جامعه‌شناسی شناخت، جامعه‌شناسی شناخت (مقدمات و کلیات)، جامعه‌شناسی شناخت ماکس شئلر، گفتارهایی پیرامون شناخت مناسبات اجتماعی، و درآمدی به بحران جامعه‌شناسی جهان معاصر از جمله آثار وی هستند.
زنده‌یاد آشتیانی از بیش از یک دهه پیش همکاری پژوهشی نزدیکی با مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی داشت.
کتاب‌های «درآمدی به بحران جامعه‌شناسی جهان معاصر » و «آن ره که آمده‌ایم» (درآمدی تحلیلی بر تاریخ و جامعه‌شناسی مسئله علم در ایران)- با زنده‌یاد دکتر محمد امین قانعی‌راد و اسمعیل خلیلی – از جمله آثار دکتر آشتیانی است که توسط این مؤسسه منتشر شده است.
کتاب «فلسفه دانشگاه» (تأملاتی درباره دانشگاه در جهان و ایران)- ویراسته رضا ماحوزی- هم با مقدمه دکتر آشتیانی توسط این مؤسسه منتشر شده است. افزون بر این آثار دوره‌‌های متعددی نیز توسط مرحوم آشتیانی در مؤسسه برگزار شده است.
موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی درگذشت این جامعه‌شناس و پژوهشگر برجسته را به خانواده ایشان و جامعه علمی و دانشگاهی تسلیت می‌گوید. یادشان گرامی

دسته بندی: اخبار

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *