مشارکت پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در کمپین اهداء آثار و منابع فارسی به دانشگاه‌های جنوب شرق آسیا

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر «عباس قنبری باغستان» رایزن علمی ایران در شرق آسیا از اهدای بیش از هزار جلد کتاب به دانشگاه‌های جنوب شرق آسیا خبر داد. وی در همین زمینه درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: این کتاب‌ها متعلق به شعرا و مفاخر ادبی ایران در حوزه‌های مختلف تاریخی، فرهنگی و ادبی کشور به دو زبان به نگارش درآمده است.

وی افزود: این آثار نفیس ایرانی به کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه‌های بزرگ و مراکز پژوهشی- تحقیقاتی مالزی در ماه‌های بهمن و اسفند ۹۶ در سراسر این کشور اهدا شده است.

قنبری افزود: کتابخانه‌های دانشگاه‌های «یوام»، «یوپی ام»، «یوکی ام»، «یواس ام»، «یو تی ام» ،«موسسه بین‌المللی مطالعات پیشرفته اسلامی(IAIS)»، «مرکز مطالعات پیشرفته در مورد اسلام، تمدن و علم دانشگاه یو تی ام»(کاسیس) ، «دانشگاه یو آی تی ام» شاه عالم و «دانشگاه بین‌المللی اسلامی مالزی» از مراکز علمی مالزی بودند که این کتاب‌ها را دریافت کردند.

به گفته وی، همچنین پیشتر، حدود ۵۰۰ جلد کتاب نفیس ادبی؛ تاریخی و فرهنگی مربوط به ایران به کتابخانه‌های دانشگاه‌های اصلی کشورهای اندونزی و برونئی دارالسلام در جنوب شرق آسیا اهدا شده است.

قنبری افزود: «دانشگاه اندونزی»، «دانشگاه شریف هدایه»، «دانشگاه محمدیه شعبه جاکارتا» و «وزارت امور دیانت اندونزی» از جمله مراکزی بودند که این آثارفرهنگی- تاریخی را دریافت کردند. براین اساس، کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه بین‌الملل اسلامی برونئی دارالسلام، دانشگاه یو بی دی (برونئی دارالسلام) نیز دریافت کننده این آثار بودند.

قنبری گفت: توزیع این کتاب‌ها با همکاری نمایندگان دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مختلف در کشورهای مالزی، اندونزی و برونئی و با هدف تقویت روابط علمی- فرهنگی انجام شد که مورد استقبال این کتابخانه‌های این مراکز علمی نیز قرار گرفت. دیوان حافظ، بوستان و گلستان سعدی، پرده نای (مولوی)، کیمیای سعادت(غزالی) ۱و۲، شاهنامه فرودسی، رستم و سهراب، پهلوان جهان(برگزیده شاهنامه فردوسی)، سیصد و شصت و پنج روز (در صحبت مولانا)، شاهکار نگارگری ایران، رباعیات حکیم عمر خیام و چندین عنوان دیگر از جمله آثار نفیس فرهنگ و هنر ایرانی بودند که در کتابخانه‌های دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشورهای جنوب شرق آسیا قرار گرفتند.

این کتاب‌ها را پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و پژوهشکده اسلام و غرب به مراکز ذکر شده اهدا کردند.

منبع: ایرنا، کوالالامپور

دسته بندی: اخبار

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *